Мароко

620 Евра

Ви благодариме за довербата и изборот што го направивте

Мароко

 Мароко – е земја со илјада контрасти. Еден живописен мозаик од разновиден и убав пејзаж, богата историја и неповторлива архитектура. Мароко привлекува со културно и историско наследство, прекрасна природа и гастрономија, како и пријатна клима со долги и топли лета, и мека и влажна зима. Земја која нема да ве остави рамнодушни. Овде ве очекува кралската престолнина Маракеш – црвениот град, бисерот на пустината, гламурозен и полн со мистични контрасти што се труди да го зачува духот и убавината на источната приказна.
Казабланка,Медина – опкружена со средновековни ѕидови, во која има бројни палати, џамии и монументи, кој привлекува туристи со приказите од 1001 ноќ, Фес, Рабат и Танжер – различни и секој со свој уникатен ритам на живот. Тука се наоѓа најубавиот залив на светот Агадир – со повеќе сонце, прекрасни плажи и вкусна храна.

Термини:

26.10.2018 – Цена на аранжманот: 690€

02.11.2018 – Цена на аранжманот: 650€

09.11.2018 – Цена на аранжманот: 650€

09.11.2018 - Цена на аранжманот: 620€

 

  1. ден: Утринско поаѓање од Белград до аеродром во Будимпешта. Чекирање за лет до Маракеш. Пристигнување во "земјата на Боговите" - МАРАКЕШ трансфер до смештајот, слободно време, ноќевање.
  1. ден: Поаѓање на разглед на срцето на градот. Најпрометен пазар во цела Африка. - Džema el Fna каде трговците ја изнесуваат својата роба, каде се жонглира со ужарени топки, се свири со игра на мајмуни и змии. Разглед на Baadi палатата во интересни стилови и палата каде штрковите ги прават своите гнезда, Кралските гробници Saadena; џамијата Katubija, најголемата градина Le Menara. Пауза за кафе и чај на терсата од ресторанот со поглед на главниот плоштад. Ноќевање.
  1. ден: Факултативен излет Ouzud водопадите, Најголеми водопади на овој дел од Африка (110m). Разглед на околните села со локален водич, пливање на водопадите, забавно надмудрување со мајмуните. Враќање во Маракеш . Спремање за ноќно излегување на Đema el Fna плоштадот – жонглира со ужарени топки, скротување на змии и мајмуни, акробации, вкусна храна. Ноќевање. 
  1. ден: Факултативен излет за Esauiru, прекрасен град на крајбрежјето на Атлантикот. Разглед на Medinа и уметничките галерии, пристаништа со плави чамци, големи плажи со сурфери. Пиеме кафе во скриените пролази, ријади, се ценкаме со продавачите на сувенири со живописни бои, шетаме по по патот каде е снимена познатата серија ‘’Game of Thrones’’. Враќање во Маракеш. Ноќевање.
  1. ден: Слободно време за уживање во убавините на Маракеш. Препорака: Бавчата Majorel. Различни видови на кактуси, шарени куќички, опојни мириси...Ноќевање.
  1. ден: Целодневен факултативен излет на познатата Kazablankа, обиколка на џамијата на Hasan II и познатите Rikof кафетерии (во кој е снимен филмот„Kazablanka“ во 1942.), Medine – најстариот дел од градот со на преполни продавници. Потоа одиме за Rabat, главниот град на Marokо. Разглед на прекрасниот Маузолеј на Muhameda Vи стариот град. Враќање во Маракеш. Ноќевање
  1. ден: Слободно време за обиколка на sukova и шопинг каков што можете да видите во арапските земји со ценкање околу цената, одмор со свежо цеден сок. Враќање, ноќевање.

8.ден: Напуштање на смештајот, слободно време до поаѓање на аеродром, трансфер до аеродром и чекирање на лет до Будимпешта. Трансфер од Будимпешта до Белград.

 

Вклучено во цена:

Авио билети со сите вклучени такси на релација Будимпешта – Маракеш-Будимпешта

Рачен багаж до 10 кг со димензии 50x40x20cm

Трансфер на релација Белград – Будимпешта – Белград

7 ноќевања во хотел во Маракеш

Комплетна организација и услуга на представник од агенција

Во цената не е вклучено:

Факултативн излети

Виза за Мароко (2340 rsd + 700 rsd usluga viziranja) српски динари – околу 30 еур

Патничко и здравствено осигурување

Индивидуални трошкови

Доплата за багаж до 20кг – до 50 еур за сите летови

 

Напомена

Патниците се должни самите да се заљпознаат со законите на земјата во која патуваат

Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 10 дена пред поаѓање доколку нема доволен број на патници

Факултативните излети се водат на англиски јазик од локални водичи

Во слижај на одбивање на патникот за виза од било кои причини агенцијата не сноси одговорност

Ви треба помош ?

Поврзете се со нас на телефон: 034 330 311 Моб 078 340 311 Работно Време 10:00 - 19:00

+389 (0)78 340 311


Може да ви се допаднат

Малдиви
1280 Евра
Мароко
620 Евра
Бали
990 Евра