Визен Режим

Визен Режим

ВИЗЕН РЕЖИМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО ДРУГИ ДРЖАВИ, СПЕЦИЈАЛНИ

АДМИНИСТРАТИВНИ РЕГИОНИ И СУБЈЕКТИ И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ВЛАСТИ

НЕПРИЗНАТИ КАКО ДРЖАВИ

А Држава, субјекти и административни региони
Б Виза за влез во Република Македонија
В Должина на престој во РМ без виза
Г Виза за влез во странската држава
Д Странски ДКП надлежни за издавање визи на државјани на РМ
Ѓ ДКП на Република Македонија акредитирано за странската држава

Бр.
Држава
Виза за влез
во РМ 
Виза за влез во странската земја Странски ДКП надлежни за издавање визи на државјани на РМ ДКП на Р.Македонија aкредитирано за странската држава
1
Авганистан 17*
ДА ДА Софија +35929627476  
2
Австрија
НЕ НЕ Скопје (02) 3083700 Виена +4315248757
3
Австралија        1*
НЕ ДА Белград +381113303400 Канбера  +61262826220
Meлбурн +61398672200
4
Албанија          18*
НЕ НЕ Скопје (02) 3246728 Тирана  +35542274765
5
Алжир          17*
ДА ДА Букурешт +40212115150  
6
Ангола   17*
ДА ДА Белград +381112653422/+381113693270  
7
Андора
НЕ НЕ Париз +33140060330  
8
Антигва и Барбуда
НЕ ДА    
9
Азербејџан 19*
НЕ ДА Анкара +903124412620 Анкара +903124399204
10
Аргентина    8*
НЕ ДА Софија +35929712539  
11
Бангладеш  17*
ДА ДА Берлин +49-030-3989750  
12
Барбадос
НЕ ДА Брисел +3227321737  
13
Бахами
НЕ НЕ Лондон +442074084488  
14
Бахреин 17*
ДА ДА    
15
Белгија
НЕ НЕ Холандска Амбасада
Скопје (02) 3109 250
Белгиска Амбасада
Софија +35929887280
Брисел +3227345687
16
Белизе 17*
ДА ДА    
17
Белорусија 3*17*
ДА ДА Белград +381113616938 Москва +74991243357
18
Бенин 17*
ДА ДА Париз +33145009882  
19
Боливија  17*
ДА ДА Рим +39068841001  
20
Босна и Херцеговина
НЕ НЕ Скопје (02) 3086216 Сараево +38733206004
21
Боцвана
НЕ ДА Лондон +44207499031  
22
Бразил
НЕ ДА Софија +359 29719823  
23
Брег на
Слоновата Коска 17*
ДА ДА Париз +33153646262  
24
Брунеи 9*
НЕ НЕ    
25
Бугарија
НЕ НЕ Скопје (02) 3229444 Софија +35928705098
26
Буркина Фасо  17*
ДА ДА Париз +33143599063  
27
Бутан  17*
ДА ДА    
28
Бурунди 17*
ДА ДА Париз +33145206061  
29
Бурма / Мианмар 17*
ДА ДА    
30
Вануату 17*
ДА ДА    
31
Ватикан
НЕ НЕ Љубљана +38614339204 Рим +3906635878
32
Велика Британија и Сев. Ирска
НЕ ДА Скопје (02) 3299299
www.visa4uk.fco.gov.uk/
Лондон +442079760535
33
Венецуела
НЕ ДА Софија +35929631637  
34
Виетнам      17*
ДА ДА Софија +35929632609 Пекинг +861065327846
35
Габон  17*
ДА ДА Рим +39065358970  
36
Гана  17*
ДА ДА Белград +381113440856  
37
Гамбија  17*
ДА ДА Будимпешта + 43174040 5758  
38
Гвајана  17*
ДА ДА Лондон +441712297684  
39
Гватемала
НЕ НЕ Рим +3906 36381143  
40
Гвинеја  17*
ДА ДА Белград +381113444840  
41
Гвинеја Бисао 17*
ДА ДА Париз +33145261851  
42
Германија
НЕ НЕ Скопје (02) 3093900 Берлин +493089069511
Минхен +498954244756
Бон +49228237986
43
Гренада 17*
ДА ДА Лондон +442076314277  
44
Грузија     3*17*
ДА ДА Анкара +903124918031  
45
Грција
НЕ НЕ Скопје (02) 3219260 Атина +302106749585
Солун +302310277 348
46
Данска
НЕ НЕ Скопје (02)  3104067 Копенхаген +4539766920
47
Доминика  17*
ДА ДА    
48
Доминиканска Република 17*
ДА НЕ Рим +390636004377/4316  
49
Египет         17*
ДА ДА Софија +35929870215
Софија +35929881509
Каиро +20223805269
Каиро +20227508501
50
Еквадор  17*
ДА ДА    
51
Екваторијална Гвинеја 17*
ДА ДА Париз +33156885454  
52
Ел Салвадор
НЕ НЕ Рим +39068076605  
53
Еритреа  17*
ДА ДА    
54
Ерменија   10* 17*
ДА ДА Софија +35929547970/9526046  
55
Естонија
НЕ НЕ Скопје (02) 3090858 Стокхолм +4686672145
56
Етиопија 17*
ДА ДА Рим +39064416161  
57
Замбија   17*
ДА ДА Берлин +49 302062940  
58
Зимбабве  17*
ДА ДА    
59
Израел
НЕ НЕ Белград +381113672400 Тел Авив +972737154900
60
Индија 2а*17*
ДА ДА Софија +35929635675 Њу Делхи +911146142602
61
Индонезија  2*17*
ДА ДА Будимпешта +3614133800/01  
62
Ирак            17*
ДА ДА Белград +38111467508  
63
Иран   2*17*
ДА ДА Софија +35929878546/+35929789391  
64
Ирска7*
НЕ ДА Букурешт +40213102161 Лондон +442079760535
65
Исланд
НЕ НЕ Скопје (02) 3244300 Лондон +44207976 0535
66
Италија
НЕ НЕ Скопје (02) 3236500 Рим +39068419868
Венеција  +390415320282
67
Јамајка        17*
ДА ДА Женева +41229080760/+41229080767  
68
Јапонија
НЕ НЕ Виена +431531920 Виена  +4315248757
69
Јемен    5*17*
ДА ДА Рим +390644234299  
           
71
Јордан   17*
ДА ДА Анкара +903124402054  
72
Јужно Африканска Република       17*
ДА ДА Атина +302106106645  
73
Казакхстан   2*19*
НЕ ДА Виена +43136791750 Анкара              903124399204
74
Камбоџа   17*
ДА ДА Берлин +493048637901  
75
Камерун    17*
ДА ДА Берлин +4930890680921  
76
Канада
НЕ ДА Виена +43153183000
Белград +381113063000
Отава +16132343882
Торонто +14163222196
77
Капе Верде   17*
ДА ДА    
78
Катар   17*
ДА ДА Рим +390644249450 Катар +9744931374
79
Кенија   8*17*
ДА ДА Париз +33156622525  
80
Кина   4*17*
ДА ДА Скопје (02) 3213163 Пекинг +861065327846
81
Кипар
НЕ НЕ Белград +381113672725  
82
Киргистан    17*
ДА ДА Анкара +903124913528 Анкара +903124399204
83
Кирибати    17*
ДА ДА    
84
Колумбија   17*
ДА ДА Виена +4314084132  
85
Комори        17*
ДА ДА    
86
Конго, Реп.  17*
ДА ДА Рим +39068417422  
87
Конго, Демок. Република 17*
ДА ДА Рим +390642010779  
88
Кореја/Јужна
НЕ ДА Софија +35929712181  
89
Кореја/Северна 17*
ДА ДА Софија +35929746111 Пекинг +861065327846
90
Коста Рика
НЕ ДА Рим +390684242853  
91
Косово
НЕ НЕ   Приштина +38138247462
92
Куба
НЕ НЕ Софија +3592 872 2014  
93
Кувајт  17*
ДА ДА Анкара +90 312 446 45 78  
94
Лаос  17*
ДА ДА Париз +33145530298  
95
Латвија (Летонија)
НЕ НЕ Скопје (02) 3093900
3093801
Варшава  +48226517291
96
Лесото  17*
ДА ДА Рим +39 06 85 42 496  
97
Либан   17*
ДА ДА Анкара +903124467485  
98
Либерија  17*
ДА ДА Рим +390630362212  
99
Либија  17*
ДА ДА Белград +38111 668253  
100
Литванија
НЕ НЕ Варшава +4822 6359794 Варшава +48226517291
101
Лихтенштајн
НЕ НЕ Скопје (02) 3103309/10 Берн +41313520002
102
Луксембург
НЕ НЕ Скопје (02) 3109250 Брисел +3227345687
103
Мадагаскар 17*
ДА ДА Рим +390636307797  
104
Макао-спец. Дм.  регион на НР Кина
НЕ НЕ    
105
Малави 17*
ДА ДА    
106
Малдиви    6*17*
ДА ДА    
107
Малезија
НЕ НЕ Будимпешта +3612480810  
108
Мали  17*
ДА ДА Рим +390644254068  
109
Малта 
НЕ НЕ Рим +39066879947 Рим +39068419868
110
Маријана Северна 17*
ДА ДА    
111
Мароко  17*
ДА ДА Софија +35928651126/8651137  
112
Маршалски  Острови 17*
ДА ДА    
113
Мауританија  17*
ДА ДА Париз +33145048854  
114
Маурициус
НЕ ДА Париз +33142273019  
115
Мексико  14*
НЕ ДА Белград +381113674170  
116
Микронезија 17*
ДА ДА    
117
Мозамбик 17*
ДА ДА Рим +39068074582  
118
Молдова 2*17*
ДА ДА Софија +35929356015/11 Софија +35928701560
119
Монако
НЕ НЕ Скопје (02) 3244300  
120
Монголија 4*17*
ДА ДА Трст +39040575422 Пекинг +861065327846
121
Намибија  17*
ДА ДА    
122
Нару  17*
ДА ДА    
123
Непал 17*
ДА ДА Берлин +493034359920  
124
Нигер  17*
ДА ДА Рим +39063729013  
125
Нигерија  17*
ДА ДА Будимпешта +3612122021  
126
Никарагва
НЕ НЕ Рим +39068414693  
127
Нов Зеланд
НЕ ДА Лондон +441245454449  
128
Нова Гвинеја Папуа  17*
ДА ДА Лондон +442079300922  
129
Норвешка
НЕ НЕ Скопје (02) 3238525 Стокхолм +4686672145
130
Обед. Арапски  Емирати 17*
ДА ДА Рим +390636306100 СК (02) 3118692 Доха +9744931374
131
Оман          17*
ДА ДА Рим +390636300517  
132
Палестински власти - субјекти и териториални
власти не признати како држави 17*
ДА ДА    
133
Пакистан     17*
ДА ДА Анкара +903124271410  
134
Палу   17*
ДА ДА    
135
Панама
НЕ ДА Рим +390644252173  
136
Парагвај
НЕ ДА Рим +390644704684  
137
Перу
НЕ НЕ Букурешт +40212111819  
138
Полска
НЕ НЕ Скопје (02) 3112647 Варшава +4822651 7291
139
Португалија
НЕ НЕ Скопје (02) 3244300 Париз +33145771050
140
Романија 
НЕ НЕ Скопје (02) 3228058 Букурешт +40212100880
141
Руанда 17*
ДА ДА Брисел 3227630721  
142
Руска Федерација 13*19*
НЕ ДА Скопје (02) 3117160 Москва +74991243357
143
САД    16*
НЕ ДА Скопје (02) 3102000 Вашингтон +12026670501
Чикаго +13124198020
Детроит +12483545537
144
Самоа Западна17*
ДА ДА    
145
Сан Марино
НЕ НЕ Рим +39068074582  
146
Сау. Арабија   17*
ДА ДА Лондон +442079173000 Анкара +903124399204
147
Сао Томе и Принципе 17*
ДА ДА    
148
Свазиленд       17*
ДА ДА    
149
Света Лучија   17*
ДА ДА    
150
Свети Винсент и Гренадини       17*
ДА ДА    
151
Свети Китс и Невис
НЕ ДА    
152
Соломонски Острови  17*
ДА ДА    
153
Суринам 17*
ДА ДА    
154
Сејшелски Острови
НЕ НЕ Париз +33142305747  
155
Сенегал      17*
ДА ДА Рим +39066872381  
156
Сиера Леоне   17*
ДА ДА Москва +70954154166  
157
Сингапур  8*
НЕ НЕ Женева +41229296655  
158
Сирија  17*
ДА ДА Софија +35929625742  
159
Словачка
НЕ НЕ Белград +381113010010 Виена +4315248756
160
Словенија
НЕ НЕ Скопје (02) 3178730
317 8734
Љубљана +38614210021
161
Сомалија   17*
ДА ДА Москва +70953170622  
162
Судан 17*
ДА ДА Рим +39064403609  
163
Србија 12*18*
НЕ НЕ Скопје (02) 3129298 Белград +381113284981
164
Тајван субјекти и териториални
власти не признати како држави 2*20*
НЕ ДА Атина +302106776750  
165
Тајланд         17*
ДА ДА Будимпешта +3614384020  
166
Танзанија17*
ДА ДА Рим +390633485801  
167
Таџикистан  17*
ДА ДА Анкара +903124461602  
168
Тимор Источен17*
ДА ДА    
169
Того  17*
ДА ДА Париз +33143801213  
170
Тонга  17*
ДА ДА    
171
Тринидад и Тобаго  17*
ДА ДА Женева +41229180380  
172
Тувалу  17*
ДА
ДА
   
173
Тунис 17*
ДА НЕ Белград +381113691961  
174
Туркменистан 17*
ДА ДА Анкара +903124417122  
175
Турција
НЕ НЕ Скопје (02) 3113270 Анкара +903124399204
Истанбул +902122512233
176
Уганда  17*
ДА ДА Рим +39063225220  
177
Узбекистан   17*
ДА ДА Анкара +903124409269 Анкара +903124399204
178
Украина 15*19*21*
НЕ НЕ Скопје (02) 3178120 Киев  +380442386616
179
Унгарија
НЕ НЕ Скопје (02) 3092046 Будимпешта +3613360511
180
Уругвај
НЕ ДА Истанбул +902163395406  
181
Филипини 17*
ДА ДА Атина +302106721883  
182
Финска
НЕ НЕ Белград +381113065400

Стокхолм +4686672145

183
Фиџи  17*
ДА ДА    
184
Франција
НЕ НЕ Скопје (02) 3244300

Париз +33145771050

185
Хаити 17*
ДА ДА Рим +390644254106  
186
Холандија
НЕ НЕ Скопје (02) 3109250 Хаг +31704274464
87
Хонг Конг - спец. административен
регион на НР Кина
НЕ НЕ Скопје (02) 3135647 Пекинг +861065327846
188
Хондурас
НЕ НЕ Рим +39063220516  
189
Хрватска
НЕ НЕ Скопје +38923248173 Загреб +8514572812
190
Ценрал.Африк. Република 17*
ДА ДА Париз +33145273721  
191
Чад  17*
ДА ДА Москва +70954154139  
192
Чиле 11*
НЕ НЕ Загреб +38514611958/9/60  
193
Чешка
НЕ НЕ Скопје (02) 3081200 Прага +420222521093
194
Црна Гора 12*18*
НЕ НЕ Скопје (02) 3227277 Подгорица +38281667415
195
Џибути 17*
ДА ДА    
196
Швајцарија 
НЕ НЕ Скопје (02) 3103310/ 3103330 Берн  +41313520002
197
Шведска
НЕ НЕ Скопје (02) 3297880 Стокхолм +4686672145
198
Шпанија
НЕ НЕ Скопје (02) 3215411 Мадрид +34915717298
199
Шри Ланка 17*
ДА НЕ Виена +43150379 88  

ВАЖНО!!!

 • Согласно Одлуката на Владата на Република Македонија (Сл. весник број 123 од 02.10.2008) државјаните на земјите членки на Европската унија и потписнички на Шенген договорот можат да влегуваат во Република Македонија и со важечка лична карта издадена од надлежните органи на таа земја;
 • Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, кој поседува единствена повеќекратна виза Ц, важечка за сите земји потписнички на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена. Шенген визата треба да е важечка најмалку 5 дена повеќе од дозволениот престој.
 • Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, а има регулирано постојан престој во земја членка на Европската Унија или потписничка на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена.
 • Со виза престојот се регулира согласно издадената виза но не повеќе од 90 дена;

Без виза престојот е 90 дена со исклучок на Турција и Црна Гора во кои е 60 дена;

 • За носители на патни исправи на ООН не е потребна виза;
 • За сите држави, визите се издаваат единствено во Дипломатско конзуларно представништво на Република Македонија во странство.

-1*Со почеток од 01.07.2012 година, македонските државјани кои патуваат во Австралија врз основ на одобрена виза, немаат обврска за поседување на виза стикер во патната исправа.
Појаснување: Владата на Австралија издава електронски визи. Сите податоци се чуваат во централна база на податоци во Австралија. При пријавување на патникот (check-in) за лет до Австралија,  пред да се дозволи влез во авионот,  авиокомпанијата  електронски проверува дали патникот поседува валидна виза за влез во Австралија. При добивањето на австралиска виза се издава потврда за добиена виза во која се наведени условите, вклучително периодот на важноста и условите за влез. Се советува патникот да ја носи наведената потврда со себе.

- 2* Виза не е потребна за носители на дипломатски и службени патни исправи двострано;

- 2а* Виза не е потребна за носители на дипломатски патни исправи двострано;

- 3* За државјани на Република Македонија и Белорусија ќе се применува спогодбата(од 3.10.1989) склучена меѓу Владата на поранешна СФРЈ и СССР за взаемни патувања на граѓаните, кои според истатавиза не е потребна:

 • за дипломатски и службени патни исправи и за граѓанските патни исправи клаузула деловно
 • за туристички и групни патувања во организација на туристички агенции и поединечно со ваучер
 • созаверка на поканаако се оди во посета на роднини или пријатели или созаверена телеграма во итни случаи (болест, свеченост и сл.);
 • за посета на гроб на роднина што се докажува со потврда од Црвен Крст;
 • за патување заради здравствени прегледи или консултации, се приложува упат или покана од здравствена организација;

- Еднострано, оваа спогодба се применува и за државјани на Грузија,

4*  Двострано, виза на е потребна за носители на дипломатски и службени патни исправи и граѓански патни исправи со клаузула деловно како и за кинеска патна исправа за службени потреби -passport for public affairs;

5*

6*  Виза се издава на аеродром, со предходно обезбедување на повратна авиокарта, хотелска резервација и доказ на поседување на финанскиски средства;

7* Ирска визите за македонски државјани ги издава бесплатно.

8* За туристички престој на државјани на Република Македонија, не е потребна виза со престој до:
(Кенија и Аргентина до 90 дена, Сингапур до 14 дена),

9* На државјаните на Република Македонија не им е потребна виза за влез и престој во Брунеи за период до 30 дена.

10* За државјаните на Република Македонија визата може да биде издадена на граничен премин;

11* Виза е потребна за носители на македонски дипломатски и службени патни исправи;

12* Двострано, такса не се наплатува за одобрување на привремен и постојан престој;

13* За државјани на Република Македонија и на Руската Федерација се применува Спогодбата склучена меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Руската Федерација за услови на заемни патувања на државјаните на двете земји (Сл. весник број 119 од 19.09.2008 година):виза не е потребна

 • Двострано за носители на дипломатски и службени патни исправи 
 • Двострано, носители на граѓански патни исправи кои имаат одобрение за привремен или постојан престој на територијата на другата држава 
 • Двострано, носители на граѓански патни исправи кои патуваат заради остварување на деловни контакти, размена во научно-техничка, образовна, културна, спортска област и новинарска дејност, краткорочен студиски престој, лекување, како и посета на роднини или познати (до 90 дена, врз основа на покана од физички или правни лица оформена согласно законодаството на секоја држава 
 • Туристички патувања (престој до 30 дена, врз основ на оригинален договор за давање туристичка услуга (ваучер) и потврда за прифаќање на странските туристи од организаторот која врши туристичка дејност на територијата на другата држава.

14* Виза не е потребна за влез во Мексико ако се поседува важечка виза за САД.

15* За државјани на Република Македонија и на Украина се применува Спогодбата склучена меѓу   Владата на Република Македонија и Кабинетот на Министрите на Украина за услови на заемни патувања на државјаните на двете земји (Сл. весник број 77 од 08.06.2010г.):виза не е потребна:
- Двострано за носители на дипломатски и службени патни исправи
- Двострано, носители на граѓански патни исправи кои имаат одобрение за привремен или постојан престој на територијата на другата држава
- Двострано, носители на граѓански патни исправи кои патуваат заради остварување на деловни контакти, размена во научно-техничка, образовна, културна, спортска област и новинарска дејност, краткорочен студиски престој, лекување, како и посета на роднини или познати (до 90 дена, врз основа на покана од физички или правни лица оформена согласно законодаството на секоја држава
- Туристички патувања (престој до 30 дена, врз основ на оригинален договор за давање туристичка услуга (ваучер) и потврда за прифаќање на странските туристи од организаторот која врши туристичка дејност на територијата на другата држава.

16* Македонските државјани може да аплицираат за виза за привремена работа во САД во период од една година, со можност за продолжување на истата до три години. Условите за добивање на виза по основ на привремена работа во САД, македонските државјани може да ги најдат на http://www.uscis.gov/portal/site/uscis.

17* Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, кој поседува единствена повеќекратна виза Ц, важечка за сите земји потписнички на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена. Шенген визата треба да е важечка најмалку 5 дена повеќе од дозволениот престој.

18* Двострано, државјаните на двете земји можат да влегуваат и со важечка биометриска лична карта.

19* Согласно Одлука на Владата на Република Македонија, на државјаните на Руската Федерација, Украина, Азербејџан и Казакстан не им е потребна виза за влез во Република Македонија. Одлуката се однесува за периодот од 15 март 2012 до 15 март 2013 година. Должината на престој не смее да надмине 90 дена во рамките од 6 (шест) месеци.

20* Согласно Одлука на Владата на Република Македонија, на државјаните на Тајван не им е потребна виза за влез во Република Македонија. Одлуката се однесува за периодот од 1 април 2012 до 31 март 2013 година. Должината на престој не смее да надмине 90 дена во рамките од 6 (шест) месеци.

21* Согласно донесената одлука на Претседателот на Украина за времено укинување на визи за краткорочен престој за граѓаните на РМ, за периодот од 15 август 2012 до 15 март 2013 година, на државјаните на  Република Македонија не им е потребна виза за влез во Украина.