Салцбург, Минхен, Дворците на Баварија

229 Евра

Ви благодариме за довербата и изборот што го направивте

САЛЦБУРГ - МИНХЕН - ДВОРЦИТЕ НА БАВАРИЈА ВЕЛИГДЕН

16.04 - 21.04.2020

Салцбург - Минхен - Дворците на Баварија

 

16 Април СКОПЈЕ - САЛЦБУРГ

Состанок со групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn 11:30 ч и поаѓање за Салзбург во 12:00ч . Дневно и ноќно возење низ Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

17 Април САЛЦБУРГ

Пристигање во Салцбург во предпладневните часови. Разглед на градот : градина на Дворецот Мирабел, куќата на Моцарт, стариот плоштад, плоштадот на Моцарт, катедрала, глокеншпил, надбискупска резиденција, најстарите гробишта и најстариот ресторан во Европа од 8 век. Слободно време за индивидуални прошетки. Во договорено време поаѓање за Минхен. Пристигнување и сместување во хотел. Ноќевање.

18 Април МИНХЕН

Појадок. Панорамски  разглед на градот со локален водич: Дворецот Нимфенбург( без влезница), летната резиденција на Вителсбахови, резиденција Максимилианеум, националната опера и театар, галерија на нови и стари Пинакотеки, центарот на градот со Мариенплац, плоштадот Виктуалиенмаркт. Слободно време за индивидуална прошетка низ центарот на Минхен со можност за посета на најстарата пивница (Hofbräuhaus München). Враќање во хотел. Ноќевање.

19 Април ДВОРЦИТЕ НА БАВАРИЈА ( Ноешванштајн и Линдерхоф) – Оберамергау

Појадок. Факултативно, посета на бајковитиот дворец Ноешванштајн еден од трите дворци на Лудвиг II , подигнат на карпа во стилот на старогермански витешки замок, кој го инспирирал Волт Дизни да ги направи препознатливите шпици за бројни цртани филмови. Потоа следи посета на најрепрезентативниот дворец – палатата на Лудвиг II, Линдерхоф (првобитно изграден во време на Максимилијан II за потребите за лов, кој потоа Лудвиг II искажувајќи ја максимално својата екстравагантност го преуредил во рококо стил а своите соби ги позлатил нештедејќи на средства). Целодневното патување низ живописната Баварија завршува со посета на малото гратче Оберамергау, светски познат по традиционалната манифестација Христовото страдање на патот на Голготата, на која се посветени сите мештани за време на подготовките и одржување на свеченоста. Голем број сцени од Христовото страдање се насликани на скоро секоја фасада на куќите од ова мало градче по што е и препознатливо. Во попладневните часови враќање во хотел. Ноќевање.

20 Април МИНХЕН – ХЕРЕНКИМЗЕ - СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот и заминување кон најголемото баварско езеро, Ким (Chiemsee). Возење со брод од Приен до “машкиот остров” – Херенкимзе. Посета на истоимениот раскошен дворец изграден од Лудвиг II во рококо стил по модел на Версај. Во попладневните часови заминување за Скопје. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

21 Април СКОПЈЕ

Пристигање во Скопје во попладневните часови.

 

Цена во претпродажба до 15.02.2020: 199 евра (12.340,00 денари)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 229 евра (14.200,00 денари)

 

Цената на аранжманот вклучува:

  • Превоз со високотуристички автобус на наведената дестинација
  • 3 ноќевања со појадок во хотел 3* Минхен ( вон централно подрачје)
  • Професионален лиценциран пратител за време целото патување
  • Организација и реализација на патувањето

Цената на аранжманот не вклучува:

  • Разглед на Салцбург 10 еур ( задолжителна доплата)
  • Разглед на Минхен 10 еур ( задолжителна доплата)
  • Трошоци за резервација и влезница за Дворците на Баварија (Ноешванштајн, Линдерхоф и Херекимзе ), бродска карта Приен-Кимзе-Приен и посета на градчето Оберамергау – задолжителна доплата 50 еур
  • Задолжително патничко осигурување
  • Доплата за еднокреветна соба 6.200 ден.

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници.

Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 7 дена пред поаѓање.

Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на реализација на програмата

Организаторот го задржува правото на промена на цените на факултативните излети во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите.

За овој аранжман важат Општите услови за патување на Магелан Травел СервисПасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Напомена: Магелан Травел Сервис ќе организира групен трансфер за сите дестинации од: Охрид, Битола, Прилеп , Кавадарци( Дреново) , Неготино, Струмица, Штип, Велес до местото на поаѓање во Скопје.

Трансферот е  комбиниран и групен за сите програми со сигурна реализација и ќе биде во раните утрински часови на денот на поаѓање и во попладневните или вечерните часови на денот на пристигање.

Времето и местото на поаѓање по градови кон Скопје ќе биде дефинирано мин. 1 ден пред датумот на поаѓање и истото ќе биде адаптирано спорд  дестинацијата кој има најрано време на поаѓање од Скопје.

Времето на враќање од Скопје кон наведените градови ќе биде дополнително утврдено и за истото патниците ќе добијат информација од пратителот на патување на секоја дестинација во автобус неколку часа пред пристигнување во Скопје.

 

Ви треба помош ?

Поврзете се со нас на телефон: 034 330 311 Моб 078 340 311 Работно Време 10:00 - 19:00

+389 (0)78 340 311