Мароко

735 Евра

Ви благодариме за довербата и изборот што го направивте

 Мароко - од кралските престолнини до загатките на Сахара

 

Авантура во Мароко и Сахара! 8 дена / 7 ноќевања,

од 735 евра. Водич на бугарски за време на целото патување

 

Мароко ... време е за авантура, време е да се даде празникот за сите сетила.

Каква неверојатна комбинација од чувства, звуци, бои, улични пазари, архитектурата на цитаделата, џамиите, тешките порти на кралските палати, суптилна француско, топло шпанско, средоземноморско сина, мириса чај од нане, нели од сребрени kettles, мирис на Рас ел Хану, вкусна улична храна, шарени алишта и керамика, и медиумите ... Не, ајде да те стигнеме таму!

Дојдете во нашето магазинче за искуства, купете си на килограм од шармот на Северна Африка, ние ќе ви додадеме чаша насмевки, уште толку жед за авантури и лажица знаење. Земете доза "Мароко" за долга зима .....

Прв ден, вторник: Софија - Маракеш / Вечера

Состанок на аеродром Софија, терминал 1 со нашиот претставник на аеродромот. Регистрација за директен чартер лет Софија-Маракеш во BH Air во 12:00 часот / траење околу 4 часа и 30 минути /. Слетување на аеродромот во Маракеш во 17:00 часот. Средба со вашиот професионален водич во Мароко (сервис од водич на бугарски јазик). Трансфер и сместување во хотел Zalagh Kashbah 4 * во Маракеш или слично. Вечера и ноќевање.

Втор ден, среда: Маракеш-Уарзазат / појадок и вечера

Појадок. Турнеја низ Маракеш. Запознајте ги највисоките знаменитости и историските споменици на градот. На Gardens Menara, каде што меѓу многуте маслинови градини ќе се види базен натопен со каналите кои доаѓаат од високиот атлас. Ќе се возхитите на џамијата Кутубија / Koutoubia Mosque / најголемата џамија во Маракеш, и една од најимпресивните во Мароко и Магреб, прошетката ќе продолжи со посета на Палатата Баија / Bahia Plalace / каде ќе уживате во ексклузивните модели на украси од кедрово дрво и мермер. Ќе поминеме низ тајните на занаетчиските занаети, потоа ќе стигнеме до плоштадот Џемаа Ел-Фнаа, српското срце на Маракеш. Ќе ја почувствувате магијата на оваа кошница од трговци, купувачи, гледачи, музичари и примамлива толпа што ќе го испрати жешкиот ден. Се упатуваме кон Медина, храбро слегувајќи по нејзиниот лавиринт на улички и улици. Потоа ќе ја посетиме автентичната берберски аптека, од каде освен презентација која ќе ни направат стручњаците и производителите на природните производи како арганово масло, шафран, расалханут, арника, жен шен, невен, чај од нане ...., ќе можеме и да купуваме од овие производи. Поаѓање кон Уарзазате. Ќе преминеме накај висока Атлас, патувајќи во зоната на Тизин Тишка, која се наоѓа во него, формирана од свиоци патишта кои стигнуваат до скоро 2 200 метри надморска височина. Таму ќе можеме да го почувствуваме духот на овој величествен и специфичен со пејзажите планински предел, која според грчката митологија е токму титаните Атлас (таткото на Хеспередитите), скаменета од тоа дека погледнува главата на Горгоната прикажана  од херојот Персеј. Ари Бен Хадду застанува на патот Xaryat Овој укрепен град се наоѓа на левиот брег на реката Уарзазат и се јавува во 9 век, за да е место за заштита и одмор на патници во Сахара каравани. Айт бен Хадду е еден од најкарактеристичните примери за традиционалната Марокански глина архитектура наречена тапи и е исклучително популарен, како филмска игралиште со типичен пејзаж за снимање на филмови со ориентална тематика. Тука биле снимени: Лоренс Арабија (1962 година), Исус од Назарет (1977г.), "Мама" (1999 год.), "Гладијатор" (2000г.) И многу др.Пристигнување во Уарзазат, нарекуван уште "Вратата на Сахара ". Сместување во хотел Le Fint 4 * или сличен. Вечера и ноќевање.

Трет ден, четврток: Уарзазат – оаза Тингир - Ерфуд - Мерзуга / појадок и вечера

Појадок. Посета на крајот Таорирт со посета на Музејот на киното. Поаѓање во Ерфуд. Едно патување исполнето со оази и сценски пејзажи што минува низ клисурата Тодра и оазата Ел Джорф / El Jorf / каде палмови градини се во контраст со бојата на зградите и песоците на пустината. Ќе поминеме низ величествените кањони Тодра каде ќе направиме кратка пешачка прошетка во основата на овие многу високи, страшни и чиста карпи, уживајќи стравопочитен пејзаж, создаден од мајката природа. Потоа ќе застанеме за ручек (изборно) во еден од традиционалните ресторани кои ни нуди зоната. Пристигнување во Ерфуд и поаѓање со џипови 4 х 4 кон легендарните дини на Erg Chebbi - сметани за пустински феномени и можеби најголемите дини во Сахара - една од најголемите атракции на Мароко. Ќе се сместиме и поминеме ноќта во бунгалов на Auberge Kasbah Laila 4 *, лоциран на почетокот на пустината. Со камили ќе стигнеме до најголемите дини, каде ќе уживаме во сонцето, подигнувајки се од исток над пустината .... ќе имате можност да се допре до тајните на пустината и да уживате во една прекрасна вечер и вечера со типична Марокански храна, поминувајќи ја ноќта во традиционален амбиент на Бербер. Ќе почувствувате тишината на пустината, која ве тера да нозе .... Вечера. Ноќевање.

Четврти ден, петок: Мерзуга - Ерфуд - Фез / Појадок и вечера

Појадок. Поаѓање во Фес. Откако доручкувате ќе тргнеме за Фес, но пред тоа ќе се отстраниме во една зона на Ерфуд поврзана со обработката на различни видови камен, мермер и фосили, типични за регионот. Тука, покрај песокот на пустината, има и многу каменоломи и длабоки рудници. Да не заборавиме дека оваа зона била дно на океан пред милиони години и за тоа се уште можат да се најдат на џамлии, минерали и фосили кои датираат од горесоменатиот период.Маршрутата ни минува низ Средниот Атлас се оди до Ифран, наречен уште Мароканска Швајцарија . Тоа е живописно скијачко одморалиште кое се наоѓа на 1713 метри надморска височина, познато по својата европска архитектура. Зона позната во минатото со тоа што тука е населена Атласкиот лав (веќе исчезнал во дивината). Тука живеат и берберски макаци, диви мајмуни кои живеат во внатрешниот дел на планината, одвоена од туристичката зона.Продолжуваме кон Фес. Сместување во хотел Menzeh Zalaagh 4 * или слично. Вечера. Ноќевање

Петти ден, сабота: Фез / појадок и вечера

По појадокот ќе тргнеме прво до Кралската палата со седумте златни порти, каде ќе слеземе од автобусот и ќе направиме слики однадвор. Непосредно до него се наоѓа стариот еврејски кварт наречен Мелани, формиран во 1438 година Таму ќе дознаеме каква е разликата меѓу еврејската и муслиманската архитектура, откако ги видовме овие убави балкони издлабени во кедрова резба. Потоа ќе тргнеме кон еден рид, на кој е сместена старата набљудувачница на Фес наречена Борш, од каде ќе се уживаме од високо, која патем личи на Ерусалим, гледан од Елеоновиот рид. Откако ќе завршиме со пејзажите ќе ја посетиме старата Медина со над 9 000 лавиринтни улички. Таа е најголемата пешачка зона во светот - Споменик на УНЕСКО. Ќе видиме како се третира кожата и обоена, ќе одиме преку текстилни работилници. Ќе застанеме на плоштадот Нежарин, место каде што се поврзани сите улици на Медина. Потоа ќе ги посетиме ателиетата за сувенири, каде што ќе видиме обработката на бронза и гравирање на рака. Се Враќаме во хотелот,  слободно време. Вечера. Ноќевање.

Шестиот ден, недела: Фес - Волубилис - Мекнес - Рабат - Казабланка / Појадок и вечера

Појадок. Се упативме кон античкиот град Волубилис, древен град во близина на Мекнес во северниот дел на Мароко. Основана во III век п.н.е. од Феничаните, и достигна најголем просперитет под римско владеење. Во 8 век станал првиот главен град на династијата Идрисов, но во следните векови се намалил и во 11 век неговото население се преселило во блискиот град Мулаи Идрис. Истражете го античкиот град Волубилис и продолжете до Мекнес. Пристигнувајќи во Мекнес, поранешен царски град за време на владеењето на Мулај Исмаил, кон крајот на 17 и почетокот на 18 век, град познат во минатото како "Град на 100 минариња". Ќе ги видите импресивните градски ѕидини и убаво украсената порта на Баб Мансур, старите штали (од надвор) и базенот каде што коњите на султанот имаат вода за пиење. На патот кон Казабланка, гледајќи го главниот град Рабат. Турата на градот го вклучува мавзолејот на Мохамед V и Кралскиот дворец (надвор). Пристигнување во Казабланка. Сместување во Хотел Ле Зенит 4 * или слично. Вечера и ноќевање.

Седми ден, понеделник: Казабланка - Маракеш / појадок и вечера

Појадок. Казабланка - името на градот предизвикува мисли за холивудски гламур, но всушност е трговската престолнина на Кралството. Ќе тргнеме пешки, поминувајќи низ плоштадите Мохамед V и Обединетите нации, каде што ќе имаме слободно време за утринско кафе и самостојна прошетка. Ќе го откриете шармот на оваа космополитска крајбрежна престолнина Следува посета на величествената џамија "Хасан II", романтично вдадена во водите на Атлантскиот Океан - амблем на градот / за оние кои сакаат да ја посетат од внатре, влезот се плаќа дополнително 12€ на човек /. Потоа продолжете до прекрасната корнеална плажа на шеталиштето. Таму ќе имаме слободно време за ручек (изборно) или самостојна прошетка. Присуството на многубројните ресторани во зоната со разновидно мени овозможува на Туристот различни опции за ручек по избор. Не пропуштајте ја свежата риба карактеристична за Казабланка. Кога ќе завршиме ќе тргнеме за Маракеш, поминувајќи низ богатиот кварт на Казабланка наречен Анфа. Пристигнување во Маракеш. Сместување во хотел Zalagh Kashbah 4 * или слично. Вечера и ноќевање.

Дополнително, на барање: посетете го шоуто Фантазија - вклучува вечера во типичен Бербер шатор (со позадина на народни игри од различни делови на земјата), демонстрација на јавање - 55 евра

  1. ден, вторник: Маракеш / Појадок

Појадок. Слободно време. Трансфер до аеродромот Маракеш за поврат во Софија во 18:00 часот. Слетување на аеродром Софија, терминал 1 во 22:20.

Авантура во Мароко и Сахара! 8 дена / 7 ноќевања

 

Дати

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Дополнителен кревет

Дете до 12 год со 2 возрасни

01.10 – 08.10.19

735 €

821 €

699 €

655 €

08.10 – 15.10.19

735 €

821 €

699 €

655 €

15.10 – 22.10.19

735 €

821 €

699 €

655 €

 

Минимален број на туристи: 30

Краен рок за известување за недоволен број на патници: 30 дена пред датумот на заминување

 

Информации за летот:

Софија 12:30, Маракеш 17:00

Маракеш 18:00, Софија 22:20

Тип на авион: Ербас А320

Начин на плаќање:

депозит 300 евра или 600 денари при запишување; дополнете до 20 работни дена пред датумот на заминување!

Потребни документи: копија од пасош со мин. Важење 6 месеци пред датумот на екскурзијата, за деца до 18 година патуваат со еден или без родител, нотарски заверена од едниот или двајцата родители! Патувањето е без визи и без медицински барања за имунизации!

Отказ на патувањето:

До 60 работни дена од датумот на заминување - без казна

Од 59 работни дена до 21 ден - 300 EUR / 600 лева

Од 20 работни дена до денот на поаѓање - 100% од патувањето

Во случај дека корисникот прекине доброволно своето патување низ времето му, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи и транспортните се на негова сметка.

Корисникот има право да го пренесе правото на патување на трето лице во рок согласно спецификите на дестинација, издавање на авионски билети за меѓународни летови и не подоцна од еден месец пред датумот на поаѓање., Како се обврзува да плати на туроператори само што должат поврзано со евентуалното реиздавање на билетите.

Патување на лица со ограничена подвижност: Патувањето како целина не е погоден за лица со ограничена подвижност.

 

 

Ви треба помош ?

Поврзете се со нас на телефон: 034 330 311 Моб 078 340 311 Работно Време 10:00 - 19:00

+389 (0)78 340 311


Може да ви се допаднат

Мароко
735 Евра
Кипар
249 Евра