Санторини

195 Евра

Ви благодариме за довербата и изборот што го направивте

Санторини

1 ден 09.10.2019 Скопје – Пиреа

Состанок на групата на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски во 15 30ч. Поаѓање на автобусот во 16 00ч . Се патува преку гр. премин Богородица со попатни паузи.

2 ден 10.10.2019 Пиреа – Санторини

Пристигнување на пристаништето Пиреа во раните утрински часови. Качување во брод и испловување во 07:25 часот. Пристигнување на пристаништето во Санторини во 15:30/ часот. Трансфер од пристаниште до хотел со автобус. Сместување во хотел. Информативен состанок за презентација и уплата на факултативните излети. Слободно време. Вечерта можност за посета на селото Pirgos и присуство на свечената црковна манифестација за Велики Петок. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ден 11.10.2019 Санторини

Појадок. Слободен ден или факултативно Kaldera morning – cruise. Ексурзијата започнува со мал традиционален брод кој Ве води по Калдерата до Nea Kameni – новиот вулкан, каде со локален водич се искачуваме до врвот на вулканот, каде што на врвот ќе го видиме и активниот кратер. Слободно време за фотографирање. Враќање на брод со кој се продолжува до Palia Kameni – стариот вулкан, каде што ќе имате можност да се капете во термалните води.

Враќање на старото пристаниште  од каде што од бродот ќе ги видите двете стари пристаништа, пловидбата е долж сртот на Санторини.  Ја продолжуваме екскурзијата со посета на главниот град Фира, до каде се искачуваме пеш или со жичара или со магариња. Слободно време во Фира за индивидуални прошетки низ Фира и ручек во некоја од грчките таверни. Враќање во хотел во попладневните часови. Вечерта пеш Ве водиме во црква на велигденска литургија за да го дочекаме Христовото раѓање. Враќање во хотел. Ноќевање.

.

4 ден 12.10.2019 Санторини

Појадок. Целодневен факултативен излет – FULL DAY SANTORINI. Посета на селцето Акротири,одиме кон црвената плажа каде што ќе има можност за фотографирање на импресивната плажа.

Продолжуваме кон автентичните  живописни селца на островот, Мегалохори и Емпорио…  Продолжуваме кон Имеровигли, балконот на Калдерата, највисокиот и најлуксузниот дел на градот Фира. Пешачка тура низ тесните улички меѓу пештерните куќи се до Фиростефани.

Како шлаг на денот Ве водиме во Oia (Иа) од каде ќе го видите најубавото зајдисонце. Слободно време за прошетки низ теснните улички каде ќе ги видите белите црквички со сини куполи.

Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање

5 ден 13.10.2019 Санторини – Пиреа – Скопје

Појадок. Напуштање на собите. Предлагаме посета на винаријата со посета на музеј на традиционално производство на вино во последните 450 години, единствен музеј во Грција кој се наоѓа на 8 метри длабоко во вулканска пештера. Дегустација на 4 различни видови на вулкански вина.

Во 14 часот трансфер до пристаниште. Испловување на бродот во 15:30. Пристигнување во Пиреа во 23:30. Ноќно возење со попатни паузи.

6 ден 14.10.2019 Скопје

Пристигнување во Скопје во утринските часови наредниот ден .

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 14.09.2019 : 175eur/10.850денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 195eur/12.090денари

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • трансфер со брод на релација Пиреа – Санторини – Пиреа
 • трансфер пристаниште – хотел – пристаниште
 • ноќевања со појадок во хотел со 2*/3* во Камари/Периса
 • Професионален туристички придружник
 • Организација и реализација на програмата

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 Факултатувни излети и програми

 • Посета на Pirgos – 10 € (превоз + водич)
 • Full day Santorini – 35 € (превоз + водич)
 • Влезница на вулканот 2,5 евра
 • Kaldera morning -( крстарење со брод +водич-влезница за вулканот) – 35 €
 • жичара или магаре до Фира – 6 €
 • Посета на винарија со дегустација на 4 вина и вински музеј

( превоз+влезница за винарија+водич) – 16 €

 • Грчка вечера со музика
 • кабина на брод 6.200 денари
 • авионско седиште на брод 4.000 денари
 • еднокреветна соба 2.000 денари
 • задолжително патничко осигурување 310 денари

 

 • Туристичка такса ( 4.5 еур по лице за три ноќи- се плаќа во агенцијата )

 

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

За реализација на аранжманот и факултативните излети предвидени по програмата, потребени се минимум од 45 патници

Ви треба помош ?

Поврзете се со нас на телефон: 034 330 311 Моб 078 340 311 Работно Време 10:00 - 19:00

+389 (0)78 340 311


Може да ви се допаднат

Истанбул
99 Евра
Будимпешта
109 Евра
Азурен Брег
219 Евра